Baharatların Faydaları

Baharatların Faydaları

Baharatlar Türk mutfağının önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor ve yüzyıllar önce baharat yollarını ele geçirmenin bile çok ciddi bir gelir kapısı olması, tüm dünyada bu ürünlere ne kadar yüksek bir talep olduğunu bizlere göstermektedir. Dolayısıyla baharatların neden bu kadar değerli olduklarından da biraz bahsedilmesi gerekir.

Kekik

Kekik var olan baharatlar arasında en yüksek antioksidan özelliğe sahip olanlardan birisi ile bu özelliği sayesinde vücudunuzun kendini temizlemesi ve hücrelerin sağlığının korunabilmesi için güzel imkanlar sunulmaktadır. Hazmı kolaylaştıran pek çok rahatsızlığa iyi gelen ve mikropları öldüren kekik bu nedenle pek çok yemek içerisinde değerlendirilmelidir.

Zencefil

Zencefil ülkemizde maalesef yeterince tüketilmemektedir. Halbuki içeriğindeki soğuk algınlığına iyi gelen maddeler, balgam söktürücü etkisi, bağışıklık sistemini güçlendirici yapısı ile eklem ağrılarına son veren içeriği nedeniyle neredeyse her konuda bir faydası bulunmaktadır. Bazılarına bu baharatın tadı biraz yoğun gelebiliyor ancak meyvelerle karıştırarak tüketmeniz halinde bu tat biraz daha çekilir hale getirebilir.

Nane

Baharatların Faydaları
Baharatların Faydaları

Hazımsızlık ile mide bulantısı gibi mide sorunlarına karşı bir ilaç olan nane aynı zamanda stresi azaltmaya yönelik pek çok içeriğe de sahiptir. Bilhassa soğuk algınlıklarından çekenlerin de nane limon içmelerinin bir gelenek olduğunu unutulmamalıdır.

Zerdeçal

Karaciğeri kuvvetlendiren, iltihapları ortadan kaldıran, kanserden koruyan ve kalp hastalıklarına engel olan zerdeçal aynı zamanda yaşlanmanın etkilerini de ortadan kaldırabilir. Salata ile tavuk yemeklerinde inanılmaz etkiler yaratan zerdeçallı köri sosunun da içeriğinde bulunuyor ve diğer sosların içerisine de eklenebilir.

Biberiye

Gerek iltihaplar gerek de kronik hastalıklar konusunda etkili olan biberiye kalp rahatsızlıklarına da engel olur ve bunun yanında baş ağrılarını dindiriyor. Biberiyeyi soslarınıza katarak, yemeklerinizi renklendirebilir ve dilerseniz bir poşet içerisine koyup yemeğe renk verdikten sonra tencereden alabilirsiniz.

Tarçın

Toplumca bildiği ama az kullandığı tarçın aslında kan şekerini düşüren ve kolesterolü düzenleyen yapısıyla vazgeçilmez bir baharatlardandır. Bunun yanında el ayak titremesine bile iyi gelen bağırsak sorunlarını ortadan kaldıran baharatlardandır.

Baharatların Faydaları hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.